Galileo prvýkrát otestovaný.

galileo-GPSEurópsky satelitný navigačný systém Galileo bol v utorok 12.3.2013 predpoludním prvýkrát použitý na zistenie pozície pozemského prijímača. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) urobil tak s presnosťou na 10 až 15 metrov, čo je v súlade s očakávaním. ESA tento krok  označila za historický, pretože  je to vôbec  prvýkrát, kedy bola Európa schopná určiť polohu na Zemi iba pomocou vlastného nezávislého systému.

galileo_gps

Presnosť zameriavania by sa mala  v budúcnosti zvyšovať s tým, ako bude pribúdať satelitov, ktoré sú do systému Galileo zapojené. Zatiaľ sú však vo vesmíre len štyri, čo ešte neumožňuje bežnú prevádzku.  Prvú dvojicu satelitov ESA do vesmíru vyslala v októbri 2011, ďalšie dva o rok  neskôr.

Grafické vyhodnotenie testu v laboratóriách ESA v holandskom Noordwijku.

Grafické vyhodnotenie testu v laboratóriách ESA v holandskom Noordwijku.

Systém Galileo by mal začať poskytovať prvé služby do konca roka  2014 (18 satelitov), plne funkčný by mal byť na prelome rokov 2019 a 2020. Systém bude kompletný, keď bude na obežnej dráhe 30 satelitov, 27 v prevádzke a tri záložné. To bude o šesť viac, než koľko ich má jeho americká obdoba GPS.  Satelity majú byť umiestnené  na  troch kruhových  obežných  dráhach vo výške  23 222 km  nad Zemou  v sklone orbitálnych rovín 56 stupňov k rovníku a dobou obehu 14 hodín.  Hmotnosť každého zo satelitov je 700 kg,  solárne panely budú mať výkon 1.500 wattov.

Galileo poskytne Európe nezávislosť na americkom navigačnom systéme NAVSTAR GPS. Pôjde už o celkovo štvrtý globálny satelitný navigačný systém, keď v súčasnosti sú funkčné aj ďalšie dva satelitné navigačné systémy, ruský GLONASS s celosvetovým pokrytím a čínsky BeiDou zatiaľ pokrývajúci Čínu a Juhočínske more .

Zdroj:http://www.esa.int
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

one × 1 =