Navigácia v telefóne verzus navigačné zariadenie.

navigacia-vs-telefonElektronika vytlačila storočia používanú spoľahlivú metódu papierových  máp, ktorú môžete teraz odložiť len ako núdzové riešenie. K dispozícii sú rôzne navigácie vrátane tých v inteligentných telefónoch. Otázka je, či plne nahradia tradičné navigačné prístroje. Odpoveď?  Každá platforma má svoje plusy aj mínusy.

Navigácia v telefóne – viac signálov a flexibilita

telefonnavigSmartfón síce vie zastúpiť mnoho zariadení, ale ani jedno nie je bezchybné. S navigáciou to však vďaka pokročilým technológiám nemusí vyzerať negatívne. Okrem signálu GPS si telefón vie pomôcť pozemnými vysielačmi operátorov, takzvanými BTS stanicami, a dokonca pri najnovších telefónoch ruským navigačným systémom GLONASS. Aktuálnu polohu vidíte na mape okamžite a s vysokou presnosťou. „Navigácia v mobilnom telefóne má viacero výhod z hľadiska mobility, funkčnosti a používateľského komfortu či ceny. Napríklad aktualizácia klasickej navigácie si vyžaduje zaplatiť a stiahnuť mapy do zariadenia, pri navigácii do mobilu používateľ oveľa jednoduchšie zmanažuje aktualizáciu,“ komentuje Veronika Gallisová, PR manažérka spoločnosti Sygic.

Avšak aplikácie navigačného softvéru sú jasne stavané len pre bežných používateľov a môžu byť najväčšou slabinou. Na trhu je ich dostupných niekoľko desiatok a pri nesprávnej voľbe môžete byť pre zlé softvérové spracovanie nemilo prekvapení, až znechutení. Taktiež musíte myslieť na fakt, že uložené mapy v telefóne zaberajú určité miesto v pamäti. Ak je navigácia len on-line, teda počas svojho chodu sťahuje mapy z internetu, je v zahraničí prakticky nepoužiteľná. Mnoho problémov tak odstránite kúpou správnej, klasickej navigácie.

Zhodnotenie: 
        +       jednoduchosť softvéru
        +       rýchla aktualizácia
        +       máte ju sále so sebou   
                mapy zaberajú miesto v pamäti
                rýchle vybíjanie smartfónu
         –       potreba dokupovať autodoplnky
 

 Navigačné zariadenie prispôsobené na mieru svojej činnosti

navigacia-garmin„Za najväčšiu výhodu považujem, že navigačné zariadenie je určené naozaj na navigáciu,“ komentuje Peter Palarec, technický riaditeľ spoločnosti Garmin, a dodáva: „Tomuto účelu sú podriadené všetky vlastnosti a ovládanie. Zariadenie stačí zapnúť, zvoliť cieľ a nechať sa navigovať – jednoduché, priame a spoľahlivé. Uživatel klasickej navigácie dostáva kompletné riešenie. Nemusí sa zaoberať inštaláciou programov, zháňaním držiakov, nabíjačky, alebo sa obávať vysokých účtov od operátora za internetové pripojenie pri ceste do zahraničia.“

Klasické navigácie sú prispôsobené na mieru svojej činnosti a pri výbere sa môžete rozhodnúť, na aký druh činnosti ju budete využívať. Nie je problém si zaobstarať turistickú alebo  navigáciu pre vodičov kamiónov. Softvér je už predpripravený spĺňať všetky požiadavky a ponúka detailnejšie nastavenia. Klasická navigácia je však primárne jednoúčelové zariadenie a dobre vybavené modely stoja  viac než navigačný softvér. Pri nižšich triedach sa môžete obávať maleho displeja či veľmi pomalého chodu zariadenia. Navigácie nemajú taký silný rychlý procesor ako smarfóny. V neposlednom rade sa môže stať, že ju práve nebudete mať so sebou, keď ju budete najviac potrebovať

Zhodnotenie:  
        +    špecializácia zariadenia
        +    široké možnosti a podrobné nastavenia
        +    jedno zariadenie môže slúžiť celej rodine
             potreba brať do auta ďalší prístroj
         –    odozva systému je často pomalá
             náročnejšia aktualizácia máp

Plusom navigácie v mobile je jednoduchost, vždy ju máte poruke a na každodenné využívanie po meste určite ideálna. Pri dlhších cestách alebo pri špecifickom zameraní jednoznačne odporúčame klasickú navigáciu, nezabúdajte však na nahratie najnovších máp.

Zdroj: http://www.style.hnonline.sk
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Navigácia v telefóne verzus navigačné zariadenie.

 1. predator povedal:

  Konečne iný názor – stále tu počúvam, že smartfón už je na všetko.
  Pomaly si aj slaninku budeme krájať na nepoškriabateľnom displeji 🙂
  Mňa stála navigácia v telefóne pri jednej ceste do Talianska 118 €.
  Keď som to išiel k operátorovi reklamovať, že v reklame písali „Mapy zadarmo a navždy“, tak zo mňa spravili blbca. Tak mám navigáciu v mobile navždy, ale použil som ju v tedy naposledy.

 2. pusinko povedal:

  Ja si tiez nemyslim, ze smartfon je dobry na vsetko. Tak sa neboj, nie si iny, tiez mam podobnu skusenost s navigaciou. Aj ked mam vela zabavnych zazitkov i s profesionalnymi navigaciami, tak telefon pouzivam na telefonovanie a navigaciu (teraz original vstavanu v aute) na cestovanie.
  – slaninka ma fakt pobavila – to som este nepocul a ani neskusal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 2 =