Zvýšenie presnosti GPS v mestách

 Výskumníci Univerzity Carlosa III. v Madride vyvinuli nový systém, ktorý zlepšuje schopnosť GPS navigácie určiť polohu vozidla v porovnaní s bežnými prístrojmi GPS  o 50% až 90%. Systém môže byť s nízkymi nákladmi inštalovaný v akomkoľvek vozidle.

Tolerancie chýb pri komerčných  GPS,  používaných  bežne v automobiloch, je asi 15 metrov v otvorenom priestore . Avšak v mestskom prostredí  to môže byť  viac ako 50 m, vzhľadom k odrazu  signálov od prekážok, ako sú budovy, stromy, alebo v úzkych  uličkách. V mestách naviac  môže prichádzať aj k strate signálu. Základným princípom zlepšenia je kombinácia informácií o polohe z GPS a z inercionálnej meracej jednotky,  integrujúcej  tri akcelerometre a tri gyroskopy pre meranie zmien v rýchlosti a manévrov vykonaných vozidlom. Presný mechanizmus kombinovania informácií z týchto dvoch zdrojov vedci bližšie nepopisujú, aplikujú ale algoritmus Unscented Kalman Filter odstraňujúci chyby v presnosti GPS spôsobené nižšou kvalitou signálu. Výsledkom je garantovanie presnosti lokalizácie auta v meste na 1 až 2 metre.

Ďalším krokom projektu bude analyzovanie možnosti aplikovať princíp aj na zlepšenie lokalizácie u smartphonov, ktoré tiež typicky disponujú akcelerometrom, gyroskopom aj kompasom.

Zdroj: http://www.uc3m.es
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

6 + 7 =