Glonass zvyšuje u smartphonov presnosť GPS o 12.7 metrov

V náročnom mestskom teréne s výškovými budovami zvyšuje na zariadeniach typu smartphonu súčasné použitie signálu systémov GPS aj Glonass výrazne presnosť lokalizácie.Tvrdí to spoločnosť Sony Ericsson na základe testu presnosti lokalizácie uskutočneného spolu so spoločnosťou Qualcomm v San Franciscu.

Americký systém GPS, donedávna jediný použiteľný globálny navigačný systém, má na obežnej dráhe 31 aktívnych satelitov. Na začiatku decembra ale dosiahol globálne pokrytie aj ruský Glonass, keď sa Rusku podarilo zvýšiť počet aktívnych satelitov na 24.

Na určenie polohy je potrebná viditeľnosť na štyri satelity, dostupnosť viacerých satelitov ale umožňuje zvýšiť presnosť buď výberom štyroch najlepších alebo použitím signálu všetkých satelitov. Hoci je presnosť Glonassu podľa dostupných informácií o niečo horšia ako presnosť GPS, súčasné použitie signálu zo satelitov GPS aj Glonassu umožňuje dosiahnuť lepšiu presnosť ako iba pri využití GPS.

Spoločnosti Sony Ericsson a Qualcomm testovali presnosť lokalizácie pomocou smartphonov Sony Ericsson Live with Walkman v náročnom teréne centra mesta s výškovými budovami, uskutočnených bolo pri každom spôsobe navigácie 600 meraní.

 Presnosť lokalizácie v centre San Francisca, bielou skutočná trasa, modrou lokalizácia pomocou GPS, zelenou pomocou GPS a Glonassu (obrázok: Sony Ericsson)

Pri využívaní iba GPS smartphone používal na počítanie polohy priemerne 5.5 satelitov. Pri metodike posudzovania presnosti zisťujúcej najväčšiu chybu u najlepších 68% z uskutočnených meraní bola u GPS dosiahnutá najväčšia chyba 30.4 metra. Priemernú dosiahnutú presnosť spoločnosti nezverejnili.

Pri využívaní GPS a zároveň Glonassu smartphone používal priemerne 10.9 satelitov a u najlepších 68% z uskutočnených meraní bola dosiahnutá najväčšia chyba 17.7 metra.

Použitý smartphone podporuje Glonass vďaka Qualcomm Snapdragon procesoru a čipsetu rovnako ako Xperia arc, arc S, ray, neo, pro, PLAY, active používajúce buď Snapdragon S2 alebo S3 procesory. Procesory od Qualcommu nepoužívajú Glonass satelity pre spresňovanie lokalizácie kvôli šetreniu batérie vždy, v lokalitách s dostatočnou presnosťou GPS využívajú automaticky iba GPS.

zdroj:http://dls.sk 
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

11 − 6 =