Scania Active Prediction – nový tempomat, ktorý šetrí palivo pomocou technológie GPS

Scania vyvinula tempomat využívajúci technológiu GPS na určenie polohy vozidla a predvídanie topografie nadchádzajúcej cesty. Pred začatím stúpania alebo klesania sa upraví cestovná rýchlosť, čo vodičovi pomáha maximálne využiť každú kvapku paliva. Pri jazde v kopcovitom teréne dokáže systém priniesť úsporu paliva až do výšky 3 percent. 

Mapové dáta sú uložené v Scania Communicator, ktorý už obsahuje GPS pozície a systém komunikuje so systémom riadenia motora pre radenie rýchlosti vozidla.

Nový systém Scania Active Prediction predstavuje míľnikv systematickom zameraní spoločnosti Scania na vodičov, ktorý im pomáha šetriť palivo a znižovať dopad na životné prostredie. Ide o systém, ktorý prispôsobuje štýl jazdy topografii rovnako, ako to robia najzručnejší vodiči nákladných vozidiel. Skúseným vodičom tiež pomáha šetriť palivo pri jazde po nových trasách, v noci, alebo v nepriaznivom počasí.

Vodiči kamiónov sú často pod veľkým tlakom. Načasovanie prepravy je často jednou z hlavných priorít, čo môže priniesť vyššie náklady za spotrebované palivo. Nový Scania je tempomat bol vyvinutý pre pomoc vodičom dostať sa na miesto určenia včas bez zbytočného plytvania palivom.

Pri jazde po diaľnici ušetrí systém Scania Active Prediction v porovnaní s normálnym tempomatom až 3 % palív a to s minimálnou časovou stratou. Maximálny prínos je však možné dosiahnuť v zvlnenom teréne.

Časová strata v rámci jedného dňa jazdy je iba pár minút a pre väčšinu dopravných spoločností nepatrná vzhľadom na získané finančné a ekologické výhody.
V prípade 40-tonovej súpravy (ťahač a náves) predstavuje 3-percentná úspora paliva pri najazdení 180 000 km ročne približne 1 700 litrov paliva.

Podrobnejšie informácie nájdete v priložených pdf súboroch:
Scania Active Prediction technicke informacie, Scania Active Prediction

zdroj: http://www.scania.sk/ 
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighteen − eighteen =