GLONASS Vs. GPS

Ak vlastníte smartphone, pravdepodobne má GPS modul od spoločnosti Qualcomm, ktorý používa k navigovaniu výhradne americké satelity na obežnej dráhe.

Čoskoro sa to však má zmeniť a Qualcomm prijímače začnú používať aj ruské satelity GLONASS , ktoré poskytujú oveľa rýchlejšie a presnejšie určenie polohy.

Zaujímavým faktom je , že GLONASS sa sústredí predovšetkým na severné zemepisné šírky (myslené Rusko). Preto poskytuje oveľa lepší príjem v severských krajinách.(Kanada) Rovnako ako GPS, ktoré používate práve teraz, nebude stáť príjem signálu GLONASS ani cent. Budete si však musieť kúpiť nové zariadenie, ktoré dokáže pracovať s oboma systémami . V súčastnosti nový eTrex od spoločnosti GARMIN.


Jeden z autorov časopisu PCMag mal možnosť vidieť GLONASS zariadenie priamo v akcii v New Yorku. V centre Manhattanu, kde je vďaka vysokým budovám blokovaný výhľad na oblohu dokázal vyhľadal vďaka GPS telefónu iba dve satelity, čo nestačí na určenie polohy . Následne obrátil pozornost k zariadeniu, ktoré podporovalo GLONASS systém a okamžite videl 14 družíc. Bezproblémov tak určil svoju aktuálnu polohu.

Zdroj: http://pcmag.com 
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

one + nine =