Ako si vybrať navigáciu

(www.navigaciavmobile.sk)

V súčasnosti je na trhu desiatky modelov GPS zariadení, takže správny výber nie je nič jednoduché. Z toho dôvodu vám prinášame niekoľko postrehov, ktoré vám pomôžu s výberom tej správnej navigácie.

Čo sa týka odporučenia konkrétneho typu navigácie, tak každý človek má iné nároky, predstavy a požiadavky, takže pre každého je dobré niečo iné. Pokiaľ budete chcieť naozaj odborne poradiť s výberom pošlite vaše požiadavky na email obchod@navigaciavmobile.sk

Pri výbere navigácie je vhodné zvážiť nasledujúce body:

Navigačný program – grafika hlavného menu, hlasová navigácia,3D zobrazovanie terénu, spôsob ovládania, možnosti nastavenia ale aj použité mapové podklady to všetko závisí práve od navigačného softvéru.

Konkrétne požiadavky – Každý človek má požiadavky úplné iné – každý človek potrebuje iné funkcie. Niekto potrebuje, aby mala navigácia možnosť zadávania veľkého množstva prejazdových bodov, niekomu stačí zadanie iba jedného bodu a niekto prejazdové body nepotrebuje vôbec. Iný príklad: niekto potrebuje, aby navigácia zvládla zadávanie konkrétnych súradníc a niekto zase súradnice zadávať nepotrebuje vôbec. Niekto chce funkciu palubného počítača a niekto ju nepotrebuje. Niekto chce zobrazovanie 3D budov či reálneho terénu a niekto to nepotrebuje. Atd., atd. Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlhým zoznamom jednotlivých funkcií. Každý človek je jedinečný a žiadna navigácia nie je dokonalá…

Spôsob ovládaní – Tím máme na mysli, či to má byť navigační program, ktorý bude napríklad veľmi jednoduchý a intuitívni, pretože je vodič nenáročný užívateľ a nepotrebuje veľa funkcií a nechce sa nič zložitého učiť a nechce čítať návody k použití. A naopak náročný užívateľ vyžaduje a naozaj využije obrovské množstvo funkcií a možností nastavení navigační aplikácie, s čím ale súvisí to, že si dôkladne prečíta návod k použitiu . Veľmi jednoduché ovládanie zvládnuteľné aj technicky menej zdatnými užívateľom ponúka firma Garmin, podobne jednoduché ovládanie v kombinácií so širokými možnosťami nastavenia množstva parametrov ponúka TomTom a možnosť najdetailnejších úprav ideálnu pre skúsenejších užívateľov získate ak sa rozhodnete pre navigačný softvér iGO. Pamätaj na to, že čo je dobré pre jedného, nemusí byť dobré pre druhého. Nesústreďte sa príliš na odporúčania svojich známych, pretože to, čo jednému maximálne vyhovuje, nemusí vyhovovať vám. Napríklad keď syn vyberá navigáciu ako darček pre otca. Syn premýšľa svojou hlavou a nedokáže sa vžiť do požiadavkou človeka, ktorý bude s navigáciou jazdiť.

Mapy – Bez kvalitných mapových podkladov je každá navigácia iba bezcennou kopou plastu, tekutých krištáľov a plošných spojov. Treba si uvedomiť aké konkrétne štáty vodič potrebuje a kto je výrobcom mapových podkladov a samozrejme ako sú tieto mapy aktuálne. V ponuke sú navigácie s mapami celej Európy alebo zariadenia s regionálnymi mapami západnej či východnej časti európskeho kontinentu. Je vždy výhodnejšie rozhodnúť sa pri kúpe pre väčšiu časť Európy ,ako sa uspokojiť s mapami len Slovenska , ušetriť tak pár korún a neskôr si blúdiac po Lodnýnskych predmestiach a nadávať si do lakomcov. Mapy a navigační program tvorí v súčasnej dobe cca 60% – 80% ceny nové navigácie. Mapy sú na navigácii to najdrahšie a už dnes vo veľa prípadoch platí, že je často výhodnejší navigáciu po cca 1 – 2 vymeniť a kúpiť novú s novými mapami, s novou baterkou, s novými funkciami a s novou zárukou. Väčšinou je toto riešenie výhodnejší, ako si kupovať nové mapy do staré navigácie. Nové mapy si samozrejme môžete kupovať ako často budeš chcieť, ale sami musíte zvážiť, či sa to finančné oplatí. Mapové podklady pre GPS dodávajú dvaja hlavný výrobcovia, holandský TeleAtlas a americký NAVTEQ, mapy krajín bývalého východného bloku ktoré títo dvaja giganti ešte nestihli tak kvalitne zmapovať dodávajú menšie lokálne firmy. Pri kúpe je tiež dôležité si uvedomiť že GPS mapy od rôznych výrobcov nie sú kompatibilné a tak ak si kúpite navigáciu TomTom tak do nej nikdy nenainštalujete mapy určené pre Garmin a naopak. Treba myslieť aj na možnosti aktualizácie mapových podkladov a výšku poplatkov za túto dôležitú službu.

Technické parametre – Displej navigácie nie je iba sprostredkovateľom veľmi dôležitých vizuálnych informácií o trase vedúcej k cieľu vašej cesty, ale je ovládacím prvokom väčšiny modelov automobilových navigácií. V súčasností sú najpoužívanejšie dotykové displeje s uhlopriečkami 3,5 palca (8,9 cm) alebo 4,3 palca (10,9 cm) ale nájdu sa aj extrémy v podobe displeja s uhlopriečkou 7 palca aký ponúka MIO V735 . Dôležitú úlohu je aj dizajn. Súčasným trendom je zachovanie čo najtenšieho tela prístroja, máloktorý model je hrubší ako 2 cm, skutočnými rekordmanmi sú v tomto smere navigácie Garmin 37xx, ktoré sú hrubé 8,9 mm Príslušenstvo – Nevyhnutným základom, ktorý by mal byť súčasťou balenia každej GPS navigácie je držiak do auta, autonabíjačka a USB kábel pre prepojenie s PC. Tí štedrejší výrobcovia zvyknú pribaliť puzdro, nabíjačku do elektrickej siete alebo adhézny disk vďaka ktorému môžete upevniť navigáciu na akékoľvek miesto.

Dalšie funkcie navigácie – Na poslednom by ste mali riešiť funkcie ktoré nesouvisia priamo s navigovaním ,ako prehrávače MP3, filmov, fotografií, bluetooth handsfree, FM transmitter, hlasové ovládanie, čítanie elektronických kníh, … atd. Veľmi často sa stretávame stým, že sa zákazníci zameriavajú práve na tieto doplnkové funkcie a nezajíma ich, že si kupujú navigáciu, ktorá má zložitý navigační program, ale hlavne, že si na nej budú môcť púšťať filmy. Multimédia nie sú parametrom ktorý by mal pri výbere navigácie zohrávať rozhodujúcu úlohu, ale je dobré vedieť čo všetko trh ponúka a čo za svoje peniaze môžete dostať.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 + nineteen =