Sygic vývoj pre Os Bada 2 ukončený

Slabé predajné čísla, problémy vo vývoji s SDK 2.0 a možné spojenie Bady a Tizen OS zrejme stoja za rozhodnutím spoločnosti Sygic ďalej neposkytovať svoju navigáciu, ani podporu pre Bada 2 OS.

Navigácia Sygic tak bola stiahnutá z appstore. Vaša zakúpená licencia by však nemala prepadnúť ak sa rozhodnete v budúcnosti prejsť na Android. Ak preukážete, že ste aplikáciu zakúpili, bude vám licencia prevedená. Používatelia operačného systému iOS od Apple túto možnosť mať nebudú.

Vyjadrenie Sygic v anglickom jazyku:

Dear customers,
I am sorry to share bad news today. We stopped selling our app for bada. The effort we need to put into maintaining the app is not matched with sales.

We will also not provide an update to bada 2.0. We promised to provide the update but we failed to develop it. We worked on the update for a couple of months but we did not manage to get the app working well enough.

Then the news came in that Samsung will merge bada with Tizen. It means to us that we would need to rework our app again. 

Combination of low sales, problems with app updates and a difficult outlook for the operating system lead us to the decision to stop sales of our app for bada.

We are keen to keep you using Sygic. In case you will change your phone to Android in the future, we can provide you with a free migration license. Just contact our support and provide any proof of purchase of our bada app. Unfortunately we can not provide you with free migration license to iOS because billing is handled by Apple.

Once again, sincere apologies for failing to provide you with an update to bada 2.0. I am very sorry.

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

14 − two =