GPS navigačný softvér s prvkami sociálnej siete a počítačovej hry – WAZE

Waze je navigačný softvér pre mobilné telefóny typu smartphone vyvinutý skupinou Waze Mobile a je poskytovaný zadarmo. Tvorcami je predstavovaný ako „GPS navigačný softvér s prvkami sociálnej siete a počítačovej hry“. Základnou odlišnosťou od komerčných produktov je tvorba mapových podkladov samotnými používateľmi, ktorých počet v júli 2011 presiahol 5 miliónov.


Aplikácia Waze síce zatiaľ neponúkajú také podrobné pokrytie ako platené mapy konkurencie Sygic, ponúkajú však dopravné informácií priamo z nášho regiónu. Upozornenia o kolónach, hliadkach, nehodách a iných nebezpečenstvách zadávajú priamo používatelia a teda Waze nahradzuje u nás chýbajúce RDS-TMC

Každý užívateľ Waze môže pri jazde zapnúť režim tvorby cesty. Prichytenie k cestám je tak vypnuté a program zaznamenáva podľa GPS trasu novej komunikácie do mapy. Tento záznam sa následne objavuje v mapových podkladoch serveru Waze, kde ich musí niektorý z užívateľov dokončiť nastavením mena, typu cesty alebo ulice, možných smerov jazdy. Po aktualizácii mapových podkladov sa nová komunikácia objavuje v prístrojoch používateľov. Prvý nasledujúci užívateľ, ktorý prechádza novou cestou získava body za potvrdenie jestvovania a správneho zadania komunikácie. Nevýhodou tohto spôsobu mapovania je absencia mapových podkladov v menej frekventovaných oblastiach. Naopak výhodou môže byť rýchlejšia aktualizácia máp pri zmenách miestnych komunikácií.

[youtube width=“666″ height=“344″]http://www.youtube.com/watch?v=sp_MsJdlRq0[/youtube]

Pre zobrazovanie aktuálnych dopravných informácií samozrejme musíte byť online. Bežná 30-minútová cesta so zapnutou dátovou kompresiou zhltne približne 150 – 300 kB dát, pri opakovaných prejazdoch rovnakými úsekmi je dátová náročnosť ešte nižšia.

Na mape uvidíte okrem cestných upozornení či fotografií dopravnej situácie aj ikonky ďalších používateľov. Ak si vo Waze nastavíte aj svoje Facebook konto, automaticky sa vám zobrazia aj všetci vaši priatelia ktorí práve používajú Waze.

Oficiálne stránky Waze 
Česká a Slovenská sekcia oficiálneho fóra Waze 

zdroj: http://mojandroid.sk , http://wikipedia.org
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nine + seven =