Česko podpísalo zmluvu o presune Galilea do Prahy

Český minister dopravy Pavel Dobeš a riaditeľ GSA Carlo des Dorides dnes podpísali zmluvu o presune centrály vesmírneho systému Galileo do Prahy. Zavŕšilo sa tak snaženia českej vlády, ktorá o presun sídla Európskej agentúry pre vznikajúce vesmírny systém (GSA) usilovala päť rokov. Zhruba 45 úradníkov agentúry by sa tak mohlo do Prahy začať sťahovať v máji. Počas leta by podľa Dobeša mohol úrad začať s obvyklým prevádzkou. Podľa premiéra Petra Nečasa by Česko malo využiť prítomnosti GSA k rozvoju priemyslu v oblasti technických inovácií, a zvýšiť tak svoju konkurencieschopnosť. „Presun agentúry riadiace Galileo do Prahy znamená prítomnosť prvej európskej alebo celoeurópskej inštitúcie na území Slovenskej republiky,“ uviedol Nečas. Rozvoj kozmických technológií je podľa neho podnetnú časťou priemyslu, ktorý má veľkú perspektívu.

„Hostiteľská zmluva rieši štatút GSA v Českej republike, pretože tá v rámci svojho zákonodarstva európsku agentúru ako objekt neuznáva. Máme buď medzinárodné zastúpenie, alebo diplomatické misie,“ uviedol vládny splnomocnenec pre vesmírny program Galileo Karel Dobeš. Vyriešiť sa tiež musela otázka bezpečnosti, časť zamestnancov agentúry bude v Prahe pracovať v utajovanom režime. Podmienky, ktoré si pre presun do budovy bývalej konsolidačnej agentúry v Holešoviciach GSA stanovila, česká strana splnila na konci minulého roka.

Hlavnou úlohou administratívnej časti GSA bude koordinácia vzniku európskeho vesmírneho programu Galileo, ktorý má byť ekvivalentom známeho amerického navigačného systému GPS (Global Positioning System). Proti tomu má byť európsky systém ďaleko presnejšie. Má byť schopný určovať polohu na celom svete s presnosťou na metre, kým GPS pripúšťa odchýlky okolo desať metrov. Oba navigačné systémy nebudú voči sebe stáť len v konkurenčnom vzťahu. Budú sa totiž navzájom podporovať, takže používateľ v praxi nespozná, či ho práve navádzajú signály Galilea, alebo GPS.

zdroj:http://ct24.cz 
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

16 − 1 =