iPhone 4S podporuje geolokačný system GLONASS

Apple aktualizoval tabuľku technických špecifikácií iPhonu 4S a novo sa v nej objavuje položka GLONASS. Spoločnosť Apple nám pri premiére zabudol povedať, že okrem klasického GPS nový iPhone podporuje aj tento ruský geolokačný systém.

Presnosť Glonassu so súčasnou generáciou satelitov je podľa dostupných informácií o niečo horšia ako presnosť GPS, súčasné použitie GPS a Glonassu ale umožňuje dosahovať vyššiu presnosť ako u oboch systémov samostatne a zároveň sa poloha môže zistiť rýchlejšie. Či sa zisťovanie polohy aj pomocou Glonassu využíva už so súčasnou verziou iOS nie je zatiaľ jasné.

Navigačný systém Glonass zatiaľ nemá úplné globálne pokrytie planéty, v prevádzke je 22 z potrebných 24 satelitov. Na začiatku mesiaca ale Rusko úspešne vypustilo ďalší satelit, ktorý spolu so satelitom vypusteným vo februári smeruje na finálnu pozíciu a podľa ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos bude systém uvedený do konfigurácie s úplným pokrytím v blízkej budúcnosti.

Okrem týchto 24 Glonass satelitov má Rusko na obežnej dráhe ešte jeden záložný satelit a tri nefunkčné satelity .Glonass budovaný už od 80-tych rokov minulého storočia bol krátkodobo v plnej konfigurácii už v roku 1996. Prvá generácia Glonass satelitov mala životnosť ale len tri roky a Rusko v tomto období nedokázalo dopĺňať na obežnú dráhu nové satelity, počet aktívnych satelitov tak krátko na to klesol pod desať.

Zdroj: http://dls.sk
Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three + twenty =